Untitled Document
چگونه از برنج در منزل برای مدت طولانی نگهداری کنیم ؟؟
چگونه از برنج در منزل برای مدت طولانی نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از برنج در منزل برای مدت طولانی نگهداری کنیم ؟؟

یکی از عوامل محیطی اصلی برای نگه داری برنج نگهداری آن در محیط خشک و خنک می باشد. چون رطوبت باعث نم کشیدن و کپک زدن برنج و از طرفی رشد حشرات در برنج می شود. به همین منظور بهتر است برنج را در ظروفی که کمتر رطوبت را در خود نگه می دارند نگهداری کرد مثل کیسه های نخی و پارچه ای چون این ظروف باعث جذب رطوبت از برنج می شوند.

از عوامل محیطی دیگر می توان به نحوه انبار کردن آن اشاره کرد به این صورت که بهتر است برنج در فاصله مناسب از دیوار انبار و کف آن قرار داده شود. مثلا بهتر است در انبار از قفسه هایی استفاده کنید که از سطح کف انبار فاصله دارند و بهتر است مشبک باشند تا هوا در بین آن جریان پیدا کند.

نکته مهم اینکه به هیچ عنوان برنج را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید چو باعث شکسته شدن آن و همچنین شفته شدن آن در زمان پخت و در کل افت کیفیت آن می شود. گاها یکی از روش های عمومی که برای دفع حشرات موجود در برنج قرار دادن آن در معرض هوای آزاد است اما بهتر است به نوعی این کار رو انجام داد که مانع از تابش مستقیم آفتاب به آن شویم

اما خب خانم های معمولا از گونی برنج بر روی کابینت آشپزخانه ی خود استقبال نخواهند کرد!! حال به هردلیلی که می خواهد باشد خب برای این منظور چیکار کنیم ؟ در این مورد بهتر است همواره مقدار کمی از برنج را در آشپزخانه در ظرف های پلاستیکی و شیشه ای و یا فلزی نگهداری کنیم و باقی برنج را در فضای مناسب و در کسیه های نخی نگهداری کنیم . در بین جنس ظرف های گفته شده ظرف پلاستیکی به دلیل حفظ رطوبت گزینه زیاد مناسبی برای نگهداری طولانی مدت نمی باشد چون باعث فاسد شدن برنج می شود در این بین ظرف شیشته ای بهترین گزینه برای نگهداری کوتاه مدت می باشد و بهتر است رنگ آن مات باشد و در کابینت و دور از نور خورشید نگهداری شود.

اما در کنار رعایت این عوامل محیطی از ابزارهایی برای نگهداری برنج و دفع آفات و حشرات می توان استفاده کرد روش های سنتی و صنعتی :

روش های سنتی مثل اضافه کردن نمک به برنج یا چند حبه سیر به آن است . و روش صنعتی استفاده از قرص برنج می باشد. نکته قرص برنج به شدت سمی می باشد و در استفاده از آن مراقب باشید اگر به صورت مناسب و روش صحیح از آن استفاده کنید بهترین گزینه برای دفع آفات و حشرات و جلوگیری از نفوذ حشرات و آفات به برنج می باشد. برای استفاده از قرص برنج بهتر است برنج را در جایی قرار دهید که جریان هوا وجود ندارد مثلا در زیر پلاستیک و یا یک ظرفی که نفوذ هوا در آن وجود ندارد . سپس یک قرص برنج را در داخل یک لایه دستمال کاغذی و یا یک پاکت کبریت بگذارید تا از خرد شدن آن جلوگیری کند و آن را در روی برنج قرار دهید و در آن را ببندید. البته نیازی نیست که قرص را حتما در داخل برنج قرار دهید کنار آن هم بگذارید کفایت می کند مثلا همه کیسه های برنج را در یک مکان جمع کنید و یک پلاستیک بر روی آن قرار بدهید و قرص را در زیر آن قرار دهید و همه منافذ آن را ببندید.

جدید ترین مطالب
ارتباط با ما

موبایل : 09368577412
ایمیل: info@denooch.ir
درباره ما

فعالیت اصلی تیم ما تولید محصولات کشاورزی با استفاده از کود های بیولوژیک و مبارزه بیولوژیکی با آفات میباشد. در این بین میتوان به عرضه مستقیم برنج از مزرعه به خانه برای اطمینان ازقاطی نشدن برنج اصل و با کیفیت مازندران با بقیه ارقام برنج نام برد که برای رفاه حال مشتریان شرایط ویژه ای در ارسال در نظر گرفته ایم

کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم دِنوچ است . و هرگونه کپی رایت پیگرد قانونی دارد.